fbpx

Sağlıklı Cilt için Bal Maskeleri

Pek çok doğal cilt bakımını maskesinin temel malzemeleri arasında yer alan balın bu kadar yaygın olarak kullanılmasının sebebi cildi nemlendirmesi, iltihabı önlemesi ve özellikle B vitaminleri bakımından zengin yapısıyla cildi beslemesi.

Eski çağlardan beri kesik, yanık ve diğer cilt yaralarının tedavisinde kullanılan bal aynı zamanda anti bakteriyel özelliklere sahip ve antiseptik olarak kullanılabiliyor. Bu nedenle sivilceler içinde oldukça etkili bir doğal ürün.

Balda bulunan vitaminlere ve cilde ne gibi faydaları olduğuna kısaca bir göz atalım.

B1 Vitamini: Cildin genel görünümünü geliştirir.

B2 vitamini: Cildi serbest radikaller adı verilen ve oksidasyona neden olan moleküllere karşı korur.

B6 Vitamini: Yeni cilt hücrelerinin üretimi için gerekli bir vitamindir. Aynı zamanda cildi nemlendirir ve dış faktörlere karşı koruma sağlar.

B3 Vitamini: İltihap önleyici özelliği vardır. Sivilce ve diğer iltihaplı cilt sorunlarının iyileşmesine katkıda bulunur. Cildi derinlemesine nemlendirir ve nemin uzun süre kalmasını sağlar.

C Vitamini: Cilt kuruluğunu ve kuruluğa bağlı olarak görülen kaşıntı, kızarıklık ve pullanma gibi sorunları önler. Antioksidan vitamindir ve güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruma sağlar.

Çinko: Yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini (kırışıklık, lekeler…) geciktirir.

Peki, bal maskesi ve ballı diğer cilt maskeleri en çok hangi cilt sorunları için öneriliyor bir de onlara bakalım.

Sivilce: Bal maskesi sivilcelerle 2 ayrı koldan savaşıyor. İlki anti bakteriyel yapısıyla sivilce oluşumunu tetikleyen bakteri birikimini önlüyor.

İkincisi ise yine bakteri birikimini tetikleyen ve sivilce oluşumu nedenleri arasında ilk sıralarda gelen tıkanmış gözeneklerin açılmasına ve temizlenmesine yardımcı oluyor.

Yaşlanma: Elbette yaşlandıkça cildimizde kolajen üretimi azalacak ve daha az yeni cilt hücresi üretilecek. Ama bunun zamanından önce olmasını istemiyorsak cildimizi mümkün olduğunca antioksidanlarla desteklemeliyiz.

Etkili antioksidanlar arasında yer alan bal bu özelliğiyle yaş almanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirmeye yardımcı oluyor. Tabii beslenme şeklimizle de, yani daha çok taze sebze ve meyve tüketerek bu süreci yavaşlatabiliriz.

Kuru Ciltler: Aşırı kuru cilt şikayetiniz varsa bal maskesi ve diğer bal kullanılan maskeleri denemelisiniz. Balın nemlendirici etkisini ilk uygulamadan sonra dahi fark edebilirsiniz. Bal sadece cildi nemlendirmekle kalmıyor nemi hapsederek cildin uzun süre nemli ve yumuşak kalmasını sağlıyor.

Gözenekler: Bal maskesini düzenli olarak uygularsanız bir süre sonra siyah nokta ve sivilcelerin azaldığı görürsünüz. Çünkü bal gözenekleri derinlemesine temizler ve yağ, kir nedeniyle tıkanan gözenekleri açarak cildin nefes almasını sağlar.

Bal maskesinin faydaları ile ilgili kısa bilgilerden sonra evde yapabileceğiniz bal maskesi tariflerine geçebiliriz.

1 – Sivilce İzleri İçin Bal Maskesi

Sivilce izleri için önerilen bu bal maskesi düzenli olarak kullanıldığında izlerin görünümünü hafifletir, cildin renk dengesini sağlar ve cildi yumuşatır.

İhtiyacınız olan malzemeler;

Yarım çay kaşığı tarçın; İltihap önleyici özelliği bulunan tarçının beyazlatıcı etkisi de var.

1 çay kaşığı toz muskat; İltihabı önler, sivilce nedeniyle tahriş olan cildi yatıştırır, kızarıklığı alır. Küçük hindistancevizi olarak da bilinen muskatı aşağı yukarı her aktarda bulabilirsiniz. Aktarlar genelde bütün olarak satıyor. Toz haline getirmek için havanda dövebilirsiniz. Biraz zor ezildiği için önce çekiçle 1-2 parçaya ayırıp sonra havanda ezmek daha kolay.

Yarım çay kaşığı limon suyu; C vitamini ile cildi beslerken içerdiği asitle lekelerin renginin açılmasına katkıda bulunur. Yarım çay kaşığından (8 damla kadar) fazla limon suyu eklemeyin çünkü cildi kurutabilir.

Ve 1 çay kaşığı bal.

Yukarıdaki malzemeleri bir kaseye alın ve yoğun kıvamlı bir krem haline gelinceye kadar iyice karıştırın.

Yüzünüze eşit miktarda sürdükten sonra cildin iyice emebilmesi için 30 dakika bekletin ve ılık suyla temizleyin. Maske tamamen temizlendikten sonra gözeneklerin kapanması için soğuk suyla yüzünüzü tekrar yıkayın.

2 – Cildi Nemlendiren Bal Maskesi

Özellikle kuru ciltler için önerilen bu bal maskesini cildin daha çok kuruduğu yaz aylarında haftada 2 kez yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler;

1 yemek kaşığı avokado; Cildi besleyen omega yağ asitleri ve E vitamini bakımından zengin olan avokado cildi yumuşatırken genel görünümüne katkıda bulunur.

Hindistancevizi yağı; Etkili bir nemlendiricidir ve cildi hava kirliliği, toz, duman, güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korur.

Ve 1 çay kaşığı bal.

Maskeyi hazırlamak için önce avokadoyu çatalla iyice ezin. Daha sonra balı ve 1 çay kaşığı kadar hindistancevizi yağını ekleyin iyice karıştırın.

Yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika bekleyin. Maskeyi bol ılık suyla temizleyebilirsiniz.

Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü yıkayın ve fazla yağdan, kirden arındırın. Bu sayede maske cilde daha iyi nüfuz eder ve etkisini daha kolay gösterir.

3 – Sivilcelere Karşı Bal Maskesi

Portakal kabuğu, bal ve yulafla hazırlanan bu maske sivilceler için gerçekten etkili bir çözüm arayanlara önerilir.

Cildi temizleyen, peeling etkisiyle ölü cilt hücrelerinden kurtulmanızı sağlayan ve bakteri birikimini önleyen maskeyi haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

İhtiyacınız olan malzemeler;

1 çay kaşığı yulaf; Cildi besler ve peeling yapar. Fazla yağı alarak gözeneklerin tıkanmasını önler.

1 çay kaşığı portakal kabuğu; C vitamini ile cildi besler. İçerdiği asitle sivilce lekelerinin görünümünü hafifletir.

Ve 1 çay kaşığı bal.

Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra parmak uçlarıyla masaj yaparak yüzünüze sürün. 15 dakika bekletip ılık suyla temizleyin.

4 – Kuru ve Pullanan Cilt İçin Bal Maskesi

Aşırı kuru ciltlerde bazen pullanma görülebilir ve bu nedenle cilt hassaslaşıp kızarabilir. Yumurta ve bal maskesiyle bu kuruluğu ve hassasiyeti giderebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler;

1 yumurta; Cildi besler, görünümünü geliştirir ve yumuşatır.

Ve 1 yemek kaşığı bal.

Yumurta ve balı bir kaseye alın ve iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze sürüp 20 dakika kadar (yumurta kuruyuncaya kadar) bekletin ve ılık suyla yıkayın.

Bu maskeyi cildiniz çok kuruysa nemini kazanıncaya kadar haftada 2 kez, sonra haftada 1 kez kullanabilirsiniz.

5 – Hassas Ciltler İçin Bal ve Muz Maskesi

Hassas bir cildiniz varsa evde yapılan bazı maskeler yarardan çok zarar getirebilir. Ancak bal ve muz maskesi hassas ciltler için uygundur ve cildi beslerken kızarıklıkları ve kuruluğu alır.

İhtiyacınız olan malzemeler;

Yarım muz; A vitamini bakımından zengindir, cildi besler ve korur.

1 yemek kaşığı yulaf; Peeling etkisi vardır, fazla yağı alır ve peeling etkisi yaratarak cildi ölü cilt hücrelerinden arındırır.

1 yumurta; Cildi yatıştırıcı etkisi bulunan “lesitin” bakımından zengindir.

Yulafı ve muzu ezdikten sonra bir kaseye alın ve yumurtayı ekleyip iyice karıştırın.

Karışımı parmak uçlarınızla tüm yüzünüze sürüp 15 dakika beletin. Bol ılık suyla temizleyebilirsiniz.

6 – Yağlı Ciltler İçin Bal ve Havuç Maskesi

Yağ cildimiz için gereklidir. Cildimiz bu yağ sayesinde nemi hapseder ve yumuşak kalır. Ancak fazla yağ tozun cilt yüzeyinde birikmesine, gözeneklerin tıkanmasına ve cildin aşırı parlamasına yol açar. Yağı dengelemek ve fazlasını almak için bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler;

1 büyük haşlanmış havuç; Antioksidan vitaminler olan A ve C vitaminleri bakımından zengin havuç serbest radikallere karşı cildi besler. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarına ve hava kirliliği gibi olumsuz çevresel faktörlere karşı koruma sağlar.

Ve 1 yemek kaşığı bal.

Havuçları ezdikten sonra balı ekleyip karıştırın ve soğuması için 10 dakika buzdolabında bekletin.

Sonra hazırladığınız karışımı yüzünüze sürüp 10 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.

7 – Kolay Bal Maskesi

Balın cilde faydalarından yararlanmak istiyorsanız ve bal maskesi hazırlayacak kadar vaktiniz yoksa yüzünüze sadece bal sürüp 10 dakika bekletebilirsiniz.

Kullanacağınız kadar balı bir kaseye alın ve parmak uçlarınızla yüzünüze dairesel hareketlerle sürün. Balın cilde nüfuz etmesi için 10 dakika kadar bekleyin ve bol ılık suyla yıkayın. Bal tamamen temizlendikten sonra soğuk suyu açın ve yüzünüzü tekrar yıkayın.

Cildiniz aşırı yağlanıyorsa maskeyi temizledikten sonda tonik olarak elma sirkesi kullanabilirsiniz. 1 ölçek elma sirkesini 2 ölçek suyla sulandırın ve bir parça pamukla sirkeli suyu yüzünüze sürüp doğal kurumaya bırakın.

Sirkenin kokusu ilk sürdüğünüzde keskin gelebilir ama kurudukça koku da kayboluyor.

Bu basit uygulamayı haftada 1-2 kez yaparak cildin kurumasını önleyebilirsiniz. Ayrıca sivilcelere yatkın bir cildiniz varsa balla iltihabı alabilir, bakterileri temizleyebilirsiniz.

Paylaş:

Kafkas Arıları Hakkında

Ballı Tavuk Şöleni

İlk yorumu yap “Sağlıklı Cilt için Bal Maskeleri”

(will not be shared)

"" istek listesine eklendi